• GODZINY PRZYJĘĆ PEDAGOGA s.19a

Czwartek 10:30-12:00

Piątek 8:00-10:30

• CENTRUM PIERWSZEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ

• Od dnia 7 grudnia  br.  mieszkańcy Krakowa mogą uzyskać bezpłatne wsparcie psychologiczne, umawiając się na konsultację z terapeutą w jednym z 4 stacjonarnych punktów pomocy, a w razie potrzeby na konsultacje w formie online. Każdy punkt będzie działał 2 razy
        w tygodniu po 5 godzin. Jednocześnie można zapisać się  na konsultacje online.

Z bezpłatnej  pomocy psychologicznej mogą korzystać mieszkańcy Krakowa, którzy znaleźli się  w kryzysie psychicznym z powodu trudnej sytuacji życiowej, która pojawiła się lub nasiliła
        w wyniku przedłużającej się pandemii COVID -19.

Pomoc ta kierowana jest głównie do osób doświadczających przemocy w rodzinie, uwikłanych
        w konflikty rodzinne, do osób uzależnionych, młodzieży doświadczającej izolacji, w związku
        z brakiem bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i przejściem na nauczanie zdalne a także wszystkich osób przeżywających trudności psychiczne w związku z drastyczną zmianą funkcjonowania życiowego wynikającej z izolacji z powodu pandemii koronawirusa  (np. brak uczestnictwa uczniów w lekcjach zdalnych, zagrożenie lub utrata pracy, rozpoznanie choroby, przeciążenie psychofizyczne, kwarantanna). Celem przedmiotowej pomocy jest przeciwdziałanie ww. skutkom COVID -19.

•  Nowy numer telefonu zaufania

• Od 1 listopada działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 12 12 12 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

Konsultacje psychologiczne organizuje Stowarzyszenie UNICORN, a finansuje w całości Gmina Miejska Kraków.

ZAPISY:

• przez  formularz dostępny na stronie cppp.org.pl lub facebook.com/CPPPKrakow

• telefonicznie pod numerem 572-882-200

Adresy  punktów pomocy psychologicznej:

• ul.  Rostworowskiego 13 (siedziba filii Centrum Kultury Podgórza)

• ul. Aleksandry 1 (siedziba filii Centrum Kultury Podgórza)

• al. Jana Pawła II 232 (Nowohuckie Centrum Kultury)

• ul. Śniadeckich 5 (siedziba Stowarzyszenia UNICORN)

• Krajowy Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

• SPRAWDŹ SWÓJ STYL UCZENIA SIĘ

• Drogi Rodzicu!!!

• Kształć swoje Dziecko myśląc Januszem Korczakiem

Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje.

Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim Ty chcesz żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą.

Nie żądaj od dziecka zapłaty za wszystko, co dla niego zrobiłeś. Dałeś mu życie, jak on miałby Ci się odwdzięczyć? Ono da kiedyś nowe życie, a jego dziecko następne.

• Nie patrz na jego problemy z wysoka. Życie daje każdemu według jego sił i możesz być pewien, że dla niego jest ono tak samo ciężkie jak dla Ciebie, a może nawet i cięższe, gdyż nie ma jeszcze doświadczenia.

Nie poniżaj!

Nie zapominaj, że najważniejsze spotkania człowieka to spotkania z dziećmi.

Zwracaj na nie więcej uwagi — nigdy nie wiemy, kogo spotykamy w dziecku.

• Nie zamęczaj się, jeśli nie możesz czegoś zrobić dla swojego dziecka. Po prostu zapamiętaj: dla dziecka zrobiono za mało, jeśli nie zrobiono wszystkiego, co było możliwe.

Dziecko to nie tyran, który zawładnie całym Twoim życiem. To nie tylko ciało i krew. To drogocenna czara, którą życie dało Ci do ochrony i rozpalenia w niej twórczego ognia.

Naucz się kochać cudze dziecko. Nigdy nie wyrządzaj mu tego, czego nie chcesz, by robiono Twojemu.

Kochaj swoje dziecko takim, jakim jest — nieutalentowane, nieudane, dorosłe.

Będąc z nim ciesz się! Chwile z dzieckiem to święto, które jeszcze u Ciebie trwa.

• Zdrowy plan żywienia

• „Rodzinny plan żywieniowy” to aplikacja dostępna bezpłatnie na portalu DietyNFZ. Korzystanie z niej jest bardzo proste: wystarczy zalogować się na stronie, wybrać plan rodzinny, podać listę osób, dla których chcemy przygotować posiłek, a także określić wskazaną dla nich kaloryczność za pomocą kalkulatora BMI. Program umożliwia przygotowanie przepisów i listy zakupów na 28 dni. Aplikacja przeznaczona jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

• Metodnik

• Metodnik, który chcemy Państwu zaproponować ma stanowić źródło informacji i inspiracji, potrzebnych do tego, by z łagodnością i uważnością powrócić do nowej, szkolnej rzeczywistości.

• Ważne kontakty